SAG Group je lídrem v oblasti budování a údržby energetické infrastruktury průmyslových podniků. SAG poskytuje služby a systémy pro výrobu, přenos a distribuci elektrické energie, plynu a vody. Přibližně 8500 zaměstnanců generuje obrat ve výši zhruba 1,2 miliardy eur. SAG má asi 120 poboček po celém Německu a dále dceřiné společnosti ve Francii, Polsku, Maďarsku, České republice a na Slovensku.
Inteligentní síť iNES
90 % elektrické energie vyrobené v Německu z obnovitelných zdrojů je přenesena přímo do distribučních sítí. Ty však nejsou navrženy pro výkyvy napájení a heterogenní spotřebu energie způsobenou nárůstem počtu spotřebitelů.
Jako alternativu k nákladnému rozšiřování distribuční sítě vyvinula firma SAG ve spolupráci s renomovanými partnery systémovou platformu iNES pro řízení této sítě. Tímto způsobme lze optimálně využít stávající kapacitu distribuční sítě a mít pod kontrolou nebo zamezit vzniku rizik během extrémních výkyvů.
Společnost Smart Grid Services, pobočka SAG Oberhausen (Německo), byla založena za účelem vývoje platformy iNES a souvisejících zákaznických projektů. Pro svoje projekční a inženýrinkové aktivity využívá databázovou platformu Engineering Base (EB).
„Rychlý a intuitivní“
SAG do platformy Engineering Base (verze EB Power EVU), která je nástupcem klasického nástroje RUPLAN, vkládá desítky let svých zkušeností. Otevřená systémová platforma iNES umožňuje integrovat a řídit všechny důležité komponenty od jiných výrobců. To je také důvod, proč SAG přikládá velkou důležitost pružnosti inženýrské nástroje.
iNES tým souhlasí s tím, že EB je mnohem flexibilnější než srovnatelné systémy. Uživatelé také oceňují SQL databázi a známý grafický nástroj Visio, který je integrován v EB.
„Visio dělá jeho použití jednoduché a intuitivní“, shodují se všichni uživatelé ve firmě SAG. Vzhledem ke své centrální databázi mohou být všechna data, která byla vytvořena během různých fází projektu iNES, mapována do společného modelu bez zbytečné výměny dat a změny jejich formátu. Díky tomu jsou všechny dokumenty vždy aktuální a konzistentní.
Tím se eliminují dlouhé diskuze, nedorozumění a chyby při přenosech dat – a dochází k velké úspoře času. Platforma EB se používá jako centrální projekční systém pro všechny projekty iNES. Integrační potenciál EB by však mohl být využit dokonce i více.
Odborníci na „inteligentní sítě“ doufají, že budou schopni vytvořit v budoucnu elektrotechnickou dokumentaci k údržbě zařízení spolu s vytvořením takové dokumentace pro projekty iNES.