V pražských Holešovicích vzniká nové polyfunkční centrum Port7, které na místě bývalé továrny nabídne celkem 48.000 m2 nových užitných ploch. Centrum se skládá ze tří vysokých administrativních objektů doplněných o čtyři samostatně stojící vějířovitě umístěné nižší budovy. Celý areál zahrnuje veškerou potřebnou občanskou vybavenost – obchody, restaurace, školku/školu, hotel nebo krátkodobé ubytovacím zařízením. Součástí kampusu bude i přístav pro motorové a malé čluny. Nábřeží a mola budou místem kulturních a společenských akcí i prostorem pro vodní sport.
Společnost CCC s.r.o. jako dodavatel řízení vybraných technologií
Na výstavbě takto velkého komplexu se podílí celá řada firem pokrývající všechny potřebné profese. Jeden z dodavatelů je společnost CCC s.r.o. se sídlem v Praze, která se zabývá výrobou, vývojem a komplexní dodavatelskou činností řídících systémů MaR již od roku 1992. CCC se specializuje na klimatizace čistých prostor s vysokými nároky na kvalitu regulace a na komplexní řízení „chytrých“ ekologických budov s certifikací LEED. Dodávky systémů MaR jsou zajišťovány v rozsahu projekce, inženýringu, montáže, programování, oživení a servisu.
Rozsah dodávky CCC
CCC se na projektu Port7 podílí formou kompletní dodávky (projekce, montáž, oživení) řízení technologie vzduchotechniky (výroba tepla, chladu …) a ovládání topení, klimatizace a osvětlení v jednotlivých budovách. V rámci dodržení certifikací LEED/WEEL jsou požadavky na ovládání klimatu a osvětlení v jednotlivých místnostech nastaveny rozdílně dle denní doby.
Projekční aktivity CCC zahrnují zpracování výrobní dokumentace MaR pro technologii vzduchotechniky s následnou aktualizací do stavu skutečného provedení. Další činností je vyhotovení dokumentace ovládaní topení, klimatizace a osvětlení pro jednotlivé budovy a místnosti. Nedílnou součástí kontraktu je i příprava prováděcí dokumentace „Fit-out“ pro změny řízení klimatu v místnostech dle individuálního přání konkrétního nájemce.
Detail zpracované dokumentace
Celková dodávka zahrnuje několik tisíc komponent, které je potřebné přehledně a bezchybně zanést do kompletní dokumentace. V minulosti CCC používala ruční způsob založený na grafickém nástroji AutoCAD a tabulkovém procesoru MS Excel. Tento způsob práce je ovšem na větších projektech jen obtížně použitelný, a proto se CCC již před několika lety rozhodla pro využití moderní platformy Engineering Base (EB).
Kompletní dokumentace zahrnuje importované výkresy půdorysů a technologických schémat od spolupracujících profesí, které sloužili jako podklad s následným doplněním dalších údajů. K těmto výkresům jsou v EB zpracovány schémata zapojení, která se přes označení jednotlivých komponent databázově propojí s importovanými výkresy a vytvoří tak logický celek. V rámci zvýšení efektivity práce využila CCC formu generování schémat zapojení pomocí typového správce, který je silnou stránkou platformy EB.
Nedílnou součástí celé dokumentace jsou i on-line reporty z databáze projektu formou tabulek jako jsou seznam vstupů/výstupů, seznam jednotlivých přístrojů, kabelů atd.
Hmatatelné přínosy Engineering Base
Databázově zpracovaná dokumentace pomocí EB přinesla oproti ručnímu zpracování celou řadu výhod. I přes velký počet komponent je zaručena jejich přehlednost pomocí logického třídění do skupin s následným snadným vyhledáním. EB přitom zaručí jedinečnost značení komponent s vyznačením případných duplicit.
Propojení komponent ve všech typech dokumentů (obvodové schéma, půdorys, technologické schéma apod.) umožňuje navigaci „z kterékoli strany“. Zobrazením prvku v půdorysu a následným přeskokem do obvodového schématu získává obsluha náhled na detailní zapojení tohoto prvku včetně použité kabeláže. Obdobným způsobem jsou databázově propojena i data v tabulkách kdy je možno z I/O listu přeskočit na související vstup v obvodovém schématu.
Vhodné členění dokumentace umožnilo firmě CCC vydávat odpovídající část projektu podle postupného obsazování prostor novými nájemci. Přičemž celistvost celého projektu včetně veškerých kontrol duplicit a navigací nad všemi daty zůstala zachována. Dokumentaci koncovým uživatelům lze předat například formou inteligentního PDF souboru. V rámci tohoto souboru jsou zachovány veškeré vazby pro navigaci v rámci celého projektu.
Vize dalšího využití a rozšíření EB
Nasazení vyspělého systému jako je EB není záležitost jednoho projektu. S postupným používáním rostou zkušenosti a snaha dále zefektivnit využití tohoto software. CCC postupně zdokonaluje svoje workflow o využití dalších funkcí.
Na projektu Port7 bylo s úspěchem použito generování obvodových schémat pomocí typového správce. EB vygeneruje kompletní dokumentaci na základě předpřipravených typových schémat a tabulek s označením jednotlivých prvků. Tvorba dokumentace typovým správcem přinesla velkou časovou úsporu, plánuje se tedy postupné rozšiřování počtu a variant typových schémat.
Další vizí, jak rozšířit využití EB je nasazení nového asistenta pro správu kabelů a kabelových tras zakreslených v půdorysech včetně měření délek jednotlivých kabelů.
Projektování bez chyb
Přechod od ručního k databázovému zpracování projektu umožňuje firmě CCC vytvářet dokumentaci kvalitněji, přehledněji a s redukcí chyb typických pro ruční zpracování. „Bonbónkem“ je potom zaručená konzistence dat mezi grafickými výkresy a tabulkovými seznamy přístrojů, kabelů či signálů řídícího systému.