Důvody výuky tohoto software a praktické zkušenosti nám v krátkém rozhovoru sdělil Ing. Tomáš Mlčák, Ph. D., odborný asistent Katedry elektrotechniky VŠB – TU Ostrava.
Jaký je důvod zavedení studijního programu Projektování elektrických zařízení na vaší škole?
Dle mého názoru dnešní vysoké školy dostatečně nepřipravují své absolventy do pracovní praxe. Znalosti jsou dosti povrchní a až konkrétní zaměstnání formuluje absolventa a jeho znalosti pro praktické využití.
Výuka základů projektování je často suplována v jiných studijních programech jako minoritní záležitost. Při výuce jsou používány zastaralé SW nástroje typu AutoCAD určené pouze pro ruční zpracování dokumentace typické pro aktivity 10-20 let nazpět.
Naší snahou je tedy připravit absolventa tak, aby bylo jeho uplatnění v praxi co nejlepší a mohl své dovednosti začít využívat co nejdříve po nástupu do zaměstnání. Jako budoucí projektanti se absolventi našeho předmětu s vysokou pravděpodobností setkají s moderními projekčními nástroji.
Co je obsahem vašeho studijního programu?
Jedním z hlavních bodů je výuka základů projektování v systému Engineering Base (EB), kdy si studenti mohou vyzkoušet uplatnění svých nabytých znalostí z jiných předmětů při zpracování projektů v tomto moderním SW nástroji. Obsahem výuky nejsou jen „suché přednášky“, ale i praktická výuka v projekčních organizacích v oblasti ostravského regionu v podobě bakalářských či semestrálních prací zahrnující využití EB.
Co mohou očekávat studenti po jeho absolvování?
Díky našemu předmětu budou absolventi obeznámeni s pracovním prostředím nástroje Engineering Base, budou se v něm umět orientovat a vytvářet s jeho pomocí projekty. V rámci úzké spolupráce s firmou TECHNODAT – dodavatelem tohoto systému mohou načerpat další bohaté a užitečné zkušenosti z praktické oblasti.
Proč zrovna Engineering Base?
Tento systém je řazen mezi TOP produkty na evropském i celosvětovém trhu a právě proto je mezi projekčními firmami jeho znalost nejvíce oceňována. Jedná se o „platformu budoucnosti“.
EB je plně databázový systém, který je složen s MS komponentů. Díky tomu je práce v něm velmi intuitivní a uživatelské prostředí známe každému uživateli základních MS nástrojů, jako je Excel či Word. Snažíme se studenty naučit, jak pracovat pomocí jedné databáze a jak efektivně vytvářet projekty v nástroji, který v rámci celosvětové distribuce bude v praxi používán u čím dál většího množství firem.
Kolik studentů tento studijní program navštěvuje a skládá z něj zkoušku každým rokem?
V letošním roce je celkový počet studentů ve studijním programu Projektování elektrických zařízení 46, v denním i kombinovaném studiu. Do konkrétního studijního předmětu, který je postaven na základním seznámení se systémem Engineering Base, je v letošním roce přihlášeno 15 studentů.
Jaké je poté uplatnění absolventů po absolvování státní závěrečné zkoušky?
Díky zkušenostem se systémem Engineering Base mohou budoucímu zaměstnavateli přinést zefektivnění projekčních procesů v oblasti přípravy a tvorby projektové dokumentace. Investice studentů do výuky systému Engineering Base v rámci studia „Projektování elektrických zařízení“ je takto mnohonásobně zúročena jak pro jejich kariérní růst, tak pro budoucí rozvoj firmy jejich zaměstnavatelů.
Máte vaše aktivity ověřené z praxe, tj. ze strany zaměstnavatelů?
Ano, v minulém roce jsme provedli dotazníkovou kampaň, kdy jsme oslovili významné průmyslové firmy v ČR. Cílem bylo získat informaci, zdali mají zájem o absolventy s ukončenou výukou našeho studijního programu „Projektování elektrických zařízení“ a praktickými znalostmi platformy Engineering Base.
Z celkového počtu více než 80 firem nám cca 68 % potvrdilo zájem o absolventy se znalostmi základů projektování a moderního projekčního software typu Engineering Base. Na základě tohoto průzkumu víme, že vedeme naši výuku správným směrem a absolventi určitě nebudou mít o nalezení zaměstnání po ukončení studia na naší univerzitě žádnou nouzi.
Děkujeme za Váš rozhovor a přínos našemu průmyslu v podobě mladých techniků.